s_800_550_16777215_01_cache_klixok2watermark_eab3bf8ce369caf423089d2c090dff12.jpg

7 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Czarnej Dąbrówce odbyły się I Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Czarna Dąbrówka w Pierwszej Pomocy. Do konkursu zgłosiły się 3 z 4 szkół znajdujących się na terenie gminy: Czarna Dąbrówka, Rokity oraz Nożyno.

Pomysł organizacji konkursu jest efektem realizacji przez sekcje ratownictwa medycznych Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnej Dąbrówce programu edukacyjnego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza to test wiedzy teoretycznej składający się z pytań dotyczących pierwszej pomocy. Druga część konkursu to stacje wypadkowe, na których uczniowie musieli zmierzyć się z pozorowanymi wypadkami: amputacja ręki, poparzenie z urazem głowy oraz zatrzymanie oddechu u dwóch dorosłych osób. Stacje wypadkowe zostały zorganizowane w różnych punktach szkoła, aby uczniowie nie widzieli co jest na kolejnej stacji. Po podliczeniu punktacji z części testowej oraz stacji wypadkowej ogłoszono wyniki i wręczono nagrody i puchary ufundowane przez Wójta Gminy Czarna Dąbrówka Pana Jana Klasa.

Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Czarnej Dąbrówce, drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Nożynie, a na miejscu trzecim uplasowała się reprezentacja Szkoły podstawowej w Rokitach.