s_800_550_16777215_01_cache_klixok2watermark_e27d1e24328f7253535326adf1441b4b.jpg

W dniu 11 listopada 2018r. w GCKiB w Czarnej Dąbrówce odbyło się spotkanie z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości zatytułowane „Droga do wolności” . Było to zwieńczenie realizacji projektu Stowarzyszenia Siła Dębu, który był realizowany od września 2018r. w ramach otrzymanego grantu „Działaj Lokalnie 2018r.”.

Projekt zakładał stworzenie wspólnego spektaklu Klubu Seniora z Czarnej Dąbrówki i dzieci z niepełnosprawnością. Działaniem wprowadzającym w realizację zadania było spotkanie z rekonstruktorem historycznym, który zdradził najważniejsze tajniki sztuki odtwórstwa. Wtedy też powstał pomysł na scenariusz przedstawiający kobiety i dzieci w oczekiwaniu na niepodległość. Do pracy nad spektaklem zaprosiliśmy Panią Roksanę Wiczk, która z proponowanych pomysłów stworzyła całość i wniosła wiele oryginalnych pomysłów. I tak przez okres półtorej miesiąca, pod okiem Pani Roksany powstał spektakl pt. „W hołdzie wolności, czyli powspominajmy razem”. W czasie kolejnych prób do seniorów dołączyły również ich wnuki. Aby dotrzeć do jak najliczniejszego grona odbiorców seniorzy i dzieci stanęły w dniu 11 listopada przed każdym z kościołów w naszej gminie i zaprosili na spektakl, wręczając każdemu biało-czerwoną chorągiewkę i program imprezy, który dzięki współpracy z GCKiB został wzbogacony o część artystyczną przygotowaną przez uczniów ze szkół z terenu gminy Czarna Dąbrówka i koncert zespołu „MOA”.

 Dzięki tym działaniom o godzinie 16 w GCKiB  zgromadził się tłum mieszkańców , który chciał przeżyć wspólnie tą wyjątkową historyczną chwilę. Spektakl uzyskał wielkie owacje ze strony widzów, wielu wzruszyło się do łez. Po spektaklu na scenie wystąpiły dzieci ze szkół podstawowych w Rokitach, Nożynie i Czarnej Dąbrówce. Następnie Pan Tomasz Ostrowski przedstawił swoją autorską prezentację pt. ”Gmina Czarna Dąbrówka na starej pocztówce i fotografii”.

Na deser mieszkańcy posłuchali klimatycznej muzyki zespołu MOA.

 Całość spotkania uświetniła pyszna grochówka i słodkie ciasto. Przy wyjściu uczestnicy otrzymali flagi aby „Dumni z Polski” mogli wrócić do domu.

 Czytaj Więcej>>

Projekt dofinansowano ze środków Programu"Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Bytowie.

akademia1.png